TPCA
Back to list

ŘEPAŘKOU DO BÝCHOR ZA ODPOČINKEM


  Grant program
  Culture
  2015
  Kolín - Sendražice
  o. s. Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky
  250 000 Kč

Od samého počátky, tedy už od roku 2005, pravidelně podporujeme projekt Kolínské řepařské drážky. Výjimkou nebyl ani grantový program 2015, z něhož jsme přispěli na vybavení konečné zastávky v Býchorech. Tam chtějí nadšenci od řepných pražců vybudovat příjemné místo k odpočinkovému pobytu s dětmi, které potřebují ke spokojenosti více než jen lavičku a uklidňující pohled do krajiny. Budou proto instalovány tradiční i netradiční herní prvky či pohodlné posezení. „Plánujeme prolézačky, skluzavku, vodní hrátky, kde děti budou moct pouštět vodu různými směry, postavit si přehradu a podobně. V Býchorech se objeví i panáček Řepánek, kterému budou moci házet do pusy cukříky, další dřevěnou sochou budou dědek s babkou, jak tahají řepu, postupně k nim chceme přidávat další postavy. K herním prvkům pro dovádění dětí budou patřit třeba také kuželky nebo venkovní Člověče, nezlob se,“ upřesnil předseda klubu Tomáš Vanča. Místo bude podle jeho slov oplocené a zabezpečené kamerami. „Přesune do Býchor posezení, které je zatím umístěné v Sendražicích, a vybudujeme další dvě se stříškou, aby si mohly v klidu, odděleně posedět rodiny s dětmi nebo i zamilované páry,“ směje se Tomáš Vanča.
Kolínská řepařská drážka patří k oblíbeným cílům rodinných výletů, míří na ni školy, školky, nadšenci železnice a další turisté z celé republiky i zahraničí. Stala se už neodmyslitelnou součástí koloritu Kolína. Starosta města Vít Rakušan ji záměrně nazývá naší řepařskou drážkou. „Kromě Kmochova Kolína a dalších akcí, které se pravidelně odehrávají, už všichni víme, že na začátku května začíná provoz tohoto unikátního vláčku,“ řekl Vít Rakušan.
Řepařskou drážku postupně buduje a o její chod se stará 25 dobrovolníků - členů klubu a dalších 20 příznivců. V současné době se veřejnost může svézt atraktivním vláčkem taženým parní či dieselovou lokomotivou ze Sendražic až do Býchor, což čítá celkem 4,5 kilometru. Díky našemu grantu se cílová stanice ze zatím nepříliš atraktivního, zarostlého místa změní v příjemné místo pro odpočinek s odpovídajícím zázemím v podobě nejen zajímavých prvků pro děti, ale třeba i chemického WC využitelného i tělesně postiženými. Přibudou odpadkové koše, upraví se zeleň. Většinu prací udělají členové a příznivci klubu svépomocí. Úprava a zatraktivnění konečné stanice je součástí rozsáhlého projektu obnovy drážky, ve kterém klub neustále pokračuje. „Rádi bychom vybudovali dvě točny – jedna bude součástí koncové stanice. Bude to atrakce a zároveň technologická nutnost. V areálu Kolínské řepařské drážky v Sendražicích je třeba postavit depo pro vagóny, které bude zároveň místem další muzejní expozice o úzkorozchodných vozech. Chceme zavést nový provoz šlapacích a pumpovacích drezín,“ plánuje Tomáš Vanča.
Během uplynulých let jsme nadšencům od řepných pražců z grantového programu opakovaně přispěli na stavbu kolejového tělesa, generální opravu historické parní lokomotivy, ozelenění areálu či na naučnou stezku.