TPCA
Back to list

BEZPEČNĚ PRO DĚTI


  Grant program
  Safety
  2015
  Kolín
  Správa městských sportovišť Kolín a město Kolín
  450 000 Kč

Pohyb dětí ve stále intenzivnější dopravě přináší prakticky denně riziko, které je o to větší právě pro nejmenší účastníky provozu, ať už v roli chodců nebo cyklistů. Z grantového programu jsme se proto i tento rok rozhodli podpořit snahu o zvýšení bezpečnosti dětí na silnicích i v prostředí, kde se velmi často pohybují – ve školách.

 

Náš příspěvek pomůže v nákupu vhodných jízdních kol, na kterých se děti budou na dopravním hřišti před Vodním světem Kolín učit, jak se bezpečně chovat v silničním provozu. Pořídí se zároveň interaktivní tabule pro názornější výuku bezpečného pohybu chodců a cyklistů na silnicích. V současné době je využíváno celkem 25 jízdních kol, jejichž technický stav už kvůli dlouholetému používání není pro výuku zcela ideální, navíc se jedná o kola stejné velikosti, což bývá při výuce značnou překážkou. Výchovy se na dopravním hřišti, které je jediným zařízením tohoto typu v celém okrese, každoročně účastní téměř 40 mateřských a základních škol z celého Kolínska, tedy kolem 2000 dětí různého věku. Díky našemu grantu se pro ně kromě zmíněné interaktivní tabule nakoupí odrážedla pro nejmenší žáčky, jízdní kola velikosti 24" pro děti ve věku kolem 10 let a kola velikosti 20" pro věk 6 až 8 let. Na kolech odpovídajících jejich výšce se budou děti učit bezpečnému a ohleduplnému chování v provozu, úctě ke zdraví, odpovědnosti za bezpečnost a zdraví své i ostatních.

 

Správa městských sportovišť, která se o dopravní hřiště stará, spojila svůj projekt s městem Kolín. Ve škole v klidu a bezpečí. Tak by se dal shrnout cíl projektu města Kolín, jehož obsahem je pořízení bezpečnostních kamer do škol. Náš grant poslouží na nákup kamer, které budou střežit vchody všech kolínských mateřských a základních škol. Zvýší se tak bezpečnost dětí, zaměstnanců a vlastně i majetku, protože pracovníci získají přehled o tom, koho pouští do budovy. Celkem se jedná o 15 školních zařízení. Kamery, které budou sledovat kompetentní osoby určené vedením školy, zajistí bezpečnost pro vzdělávání i hru dětí v základních školách Bezručova, Kmochova, Lipanská, Prokopa Velikého, Masarykova, Mnichovická a Ovčárecká a v mateřských školách Bachmačská, Bezručova, Chelčického, Jeronýmova, Kmochova, Masarykova, Štítného a Sendražice. Některé školy mají více pavilonů, proto bude instalováno celkem 24 bezpečnostních kamer, které zvýší bezpečí více než 4100 žáků a 430 zaměstnanců. Následně chce město jednotlivá oddělení mateřských škol vybavit ještě tv sestavami, které budou napojeny na bezpečnostní kamery u vchodů. Jak ukázaly tragické události z října 2014 ve Žďáru nad Sázavou a bohužel nejen ony, tradiční zvonky u vchodů do škol v dnešní době už bohužel plně nestačí. „Bezpečnostní kameru ve škole určitě vítám. Každý rodič je rád, když ví, že jeho dítě je ve škole v bezpečí, že se tam nedostane nikdo, kdo tam nemá co dělat. V dnešní době člověk nikdy neví, co koho napadne,“ řekla Simona Šimková, maminka jedenáctileté kolínské školačky.