TPCA
Back to list

Startujeme celkovou rekultivaci Kmochova ostrova


  Sponsorship
  Others
  2015
  Ovčáry - Kolín
  Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech, s.r.o.
  2 300 000 Kč

Přeměnit Kmochův ostrov v kultivovaný, reprezentativní prostor, kde najdou možnost vyžití všechny věkové skupiny, je dlouhodobý záměr města Kolína. K jeho uskutečnění se při příležitosti 10. výročí zahájení výroby automobilka rozhodla pomoci částkou 2,3 milionu korun. „Považujeme to za vhodné, velkorysé gesto hodné toho, že TPCA funguje v regionu již více než 10 let. Jsme rádi a vážíme si toho, že automobilka chce přispět na místo, které je důležité pro každého, kdo v Kolíně žije. Je to přínos pro město,” uvedl starosta Vít Rakušan. První fáze revitalizace Kmochova ostrova začne již letos. „Především se bude jednat o část poblíž lávky, kde vznikne občanská vybavenost - přibydou herní prvky, mobiliář. Další práce na regeneraci Kmochova ostrova jsou následně rozdělené na několik fází,” doplnil starosta. „Díky finančnímu příspěvku od TPCA začneme s východním cípem ostrova, kde vzniknou nové cesty, dětské hřiště a maják sloužící jako mini vyhlídková věž. Navíc odborně ošetříme stromy na ostrově. Na to vše naváže proces revitalizace zeleně celého ostrova,” upřesnil místostarosta Michael Kašpar.
Finanční pomoc od TPCA nastartuje změny, díky nimž by se z kolínského Kmochova ostrova zhruba do pěti let mělo stát centrum s podobným potenciálem, oblibou a návštěvností, jaké mívalo v dobách své největší slávy za první republiky. Nebude se jednat o dílčí zásahy bez koncepce, ale o kroky sledující jednotné pojetí ostrova jako celku. Práce by měly probíhat postupně tak, aby byl ostrov stále přístupný veřejnosti.
Podpora přeměny Kmochova ostrova není v této lokalitě první. Již v rámci oslav spuštění výroby jsme částkou osm milionů korun podpořili vybudování lávky spojující ostrov s tzv. Zálabskou stranou Kolína. První vlaštovkou zapadající již do koncepce celkové revitalizace tohoto místa, která byla s naší podporou realizována, bylo otevření přístavního mola pro šlapadla v roce 2013. K oživení Kmochova ostrova kulturními akcemi, po čemž veřejnost často volá, přispíváme pravidelným pořádáním TPCA Beat festivalu, soutěže začínajících hudebních skupin Kolínska. Každé léto ho už od roku 2008 navštíví tisíce lidí.