TPCA
Back to list

Rekonstrukce stanice pro zraněné a handicapované živočichy


  Grant program
  Protection of environment
  2012
  Pátek , Pátek 56
  ZO ČSOP Polabí, Záchranná stanice pro zraněné živočichy v Pátku
  280 000 Kč

O co jde: Přeměna bývalé hájovny na komplex péče o volně žijící živočichy a environmentální výchovu

Rekonstrukcí bývalé hájovny v městském lese Huslík mezi Poděbrady a Libicí nad Cidlinou vzniká areál záchranné stanice pro zraněné živočichy.Po dokončení zajistí pracovníci stanice péči o zraněné volně žijící živočichy splňující přísné veterinárně hygienické požadavky. Součástí centra bude i prostor pro environmentální vzdělávání školních dětí a široké veřejnosti. Počítá se i s výstavbou expoziční části. V ní najdou domov trvale handicapovaní živočichové, kteří se již nemohou vrátit zpět do přírody. Stálí obyvatelé stanice pomohou k aktivní výchově environmentální problematiky se zaměřením na nejčastější příčiny zranění volně žijících živočichů a na možnosti jejich prevence.

Od roku 1984 prošlo stávající stanicí v obci Pátek na 14 000 zvířat. Jejich počet se každoročně zvyšuje. V současné době je to kolem tisíce živočichů za jeden rok. Více než polovinu z nich se podaří zachránit a vrátit zpět do volné přírody. (

Stanice je jediným centrem pro péči o volně žijící živočichy v regionech Kolín, Nymburk, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Praha východ a Jičín. Již nyní ji každý rok navštíví kolem pěti tisíc žáků základních, středních i mateřských škol a kolem 20 000 návštěvníků z řad široké veřejnosti. Ke zvýšení úrovně environmentální výchovy pro školy a veřejnost jsme přispěli už v roce 2011.B záchranné stanici vznikl ucelený program pro školy, byly instalovány nové informační tabule u cyklostezky Poděbrady – Pátek i v areálu stanice.

„Ve stanici mi moc a ochotně pomohli s poraněným drozdem. Ale hlavně pomohli jemu. Nevím, kam bych se jinak obrátila. Když jsme se za několik dní dozvěděli, že se ptáček uzdravil a vrátil zpátky do volné přírody, byla doma takřka rodinná oslava. Za takovouto pomoc jsem skutečně upřímně vděčná,“ popsala své zkušenosti Gabriela Březinová.

Na vybudování moderní stanice jsme přispěli částkou 280 000 Kč.