TPCA
Back to list

Bezpečně na silnici – Jsem vidět!


  Grant program
  Safety
  2013
  Kolín , Karlovo náměstí 78
  Město Kolín
  390 000 Kč

O co jde: Preventivní výchova dětí, nákup reflexního vybavení a nasvětlení přechodů pro chodce

Ke zvýšení bezpečnosti dětí, tedy nejrizikovější skupiny těch, kteří se pohybují v dopravě, přispívá projekt města Kolína Bezpečně na silnici – Jsem vidět! Zábavnou formou pomocí her, omalovánek či reflexních vestiček učí děti opatrnosti, předcházení nebezpečí a orientaci v dopravním prostředí. Ke zvýšení bezpečnosti nejen nejmenších účastníků silničního provozu pak přispívá nové doplňkové osvětlení dalších osmi kolínských přechodů.

Potřebnost projektu dokazuje nejen dotazníkové šetření mezi obyvateli města, ale i statistiky dopravních nehod. (Například) Nehodovost s účastí dítěte jako chodce byla v Kolíně v roce 2012 šestkrát vyšší než v roce 2010.

„Vestičky jsou dobrý nápad. Každá věc, která přispěje k bezpečnosti dětí, je dobrá,“ říká Václava Třepinová, ředitelka Mateřské školy Bachmačská, kde už vestičky využívají. „Když jdeme na běžnou vycházku, dostávají vestičky první a poslední dvě, tři děti. Když jedeme například na výlet, snažíme se jich do nich obléknout co nejvíce. Když jdeme třeba po městě, i lidé, kteří nás potkávají, kladně kvitují, že se dělá něco pro děti z hlediska bezpečnosti,“ dodala. Reflexní materiál dokáže při snížené viditelnosti upozornit řidiče na pohyb chodce až do vzdálenosti dvou set metrů.

Preventivní program učící děti větší bezpečnosti v dopravě prezentují městští strážníci přibližně dvěma a půl tisíci dětí. Nasvětlení přechodů pak slouží nejen všem věkovým skupinám dětí, ale i všem obyvatelům města (a jeho návštěvníkům).

K bezpečnější dopravě v Kolíně napomáháme pravidelně už několik let. V roce 2010 to bylo 300 000 korun na vytvoření cyklostezek ve městě, o rok později rovněž 300 000 korun na dopravní značení cyklotras v centru, v roce 2012 pak 250 000 korun na osvětlení přechodů. 

K bezpečnější dopravě v Kolíně jsme v roce 2013 pomohli částkou 390 000 Kč.